WSDZ – Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego

U fryzjera

06.06.2022r. wychowankowie grup wychowawczych IV i V wraz z Panią Karoliną Ficner- Jeziorowską oraz Panem Michałem Braszakiem wybrali sie na zajęcia w ramach WDZ do salonu fryzjerskiego. Podczas zajęć wychowankowie poznali zawód fryzjera, dowiedzieli czym zajmuje się fryzjer. Mieli okazję zobaczyć jak wyglądają akcesoria fryzjerskie oraz w jaki sposób je sie używa. Pani fryzjerka opowiadała wychowankom jak ważne jest dbanie o higienę włosów oraz systematyczne odwiedzanie salonów fryzjerskich.

U kosmetyczki

26.05.2022r. w ramach zajęć WSDZ odbyły się zajęcia pt. „Poznajemy zawód kosmetyczki”. Zajęcia odbyły się w formie wyjścia do salonu kosmetycznego pod opieką Pani Małgorzaty Zaręby. W zajęciach uczestniczyły wychowanki grupy wychowawczej I. Celem zajęć było zorganizowanie zajęć grupowych związanych ze światem zawodów. Po przeprowadzonych zajęciach wychowanki wiedzą co robi kosmetyczka, potrafią wymienić przybory kosmetyczki oraz nazwać podstawowe zabiegi wykonywane przez kosmetyczkę. Poza tym dowiedzieli się i mieli przyjemność doświadczyć jak należy dbać o twarz i  paznokcie. Dziewczęta podczas wizyty kulturalnie umiały się zachować.

W restauracji

W dniu 20 i 25 maja 2022r. uczniowie szkoły branżowej I stopnia uczący się w zawodzie: pracownik pomocniczy obsługi hotelowej wraz z nauczycielem przedmiotu Panią Joanną Szkolnicką w ramach zajęć z WSDZ – wyszli  do restauracji „La Gondola 2”.

W czasie tej wizyty młodzież została zapoznana z funkcjonowaniem restauracji, w jakich dniach oraz godzinach jest otwarta, jak wygląda forma obsługi oraz zadaniami wykonywanymi przez pracowników na poszczególnych stanowiskach.  Ponadto uczniowie zapoznali się z kartą menu restauracji, wiedzą jakie dania oferuje: sałatki, pasty, pizze, desery, przekąski, ciasta i napoje.

Uczniowie poznali również układ funkcjonalny pomieszczeń gastronomicznych w restauracji „La Gondola 2”, w której znajdują się m.in.: kuchnia właściwa, przygotowalnie, magazyny i inne pomieszczenia. Uczniowie zapoznali się z barem oraz salą restauracyjną. Na koniec zajęć wszyscy posmakowaliśmy tamtejszych specjałów – pizzy oraz deserów.

U Cukiernika

Dnia 24.05.2022r. Pan Ireneusz Obuchowski zorganizował wyjście w ramach zajęć z WSDZ z uczniami klasy 2SPP-3SPP do pobliskiej cukierni celem poznania zawodu: Cukiernika. Po zajęciach uczniowie posiadają wiedzę dotyczącą charakterystyki zawodu cukiernik. Ponadto potrafią rozpoznać i nazwać swoje mocne strony, umiejętności, zainteresowania i talenty w stosunku do zawodu cukiernik. Dzięki takim zajęciom praktycznym uczniowie mają możliwość sprawdzenia czy posiadają odpowiednie predyspozycje do zawodu cukiernik.

W piekarni

17.05.2022 r. odbyły się w ramach WSDZ wyjazdowe zajęcia warsztatowe w piekarni pod kierownictwem Pani Katarzyny Stabryn i Aleksandry Libner- Hytry pt. „Poznajemy tajniki zawodu Piekarza”. Uczniowie   podczas   zajęć   poznali   się   z   pracą   piekarza. Zobaczyli   miejsce   jego   pracy,   narzędzia   jakimi   się   posługuje oraz sposób wytwarzania i produkcji pieczywa. Ten rodzaj zajęć wyjazdowych   pokazał uczniom      sytuacje   z   jakimi   muszą zmierzyć   się   piekarze   podczas   codziennej   pracy.   Dowiadują się   w   jaki   sposób   przechowywana   jest   mąka.   Obserwują i podejmują próby samodzielnego wyrabiania ciasta i zwijania rogali. Dowiadują się w jakich warunkach pracuje piekarz, że często   zaczyna   pracę,   kiedy   większość   ludzi   idzie   spać, dźwiga   ciężary   i   pracuje   w   warunkach   trudnych   i   wysokiej temperaturze pomieszczenia ze względu na pracę przy piecach piekarniczych.

W banku

W dniu 13 maja 2022r. z uczniami klasy 1BK Pani Anna Sobotka w ramach WSDZ zrealizowała zajęcia pt. USŁUGI BANKOWE „Wyjście do banków – rozmowa z pracownikiem banku, zapoznanie się z usługami bankowymi”. Celem zajęć było zapoznanie się z funkcjonowaniem banków. Uczniowie mieli możliwość przeprowadzenia rozmowy z pracownikiem banku, podczas której mogli dowiedzieć się o jego obowiązkach i procedurach panujących w banku. Po zajęciach uczniowie potrafią wybrać banknoty z bankomatu oraz wyjaśnić znaczenie terminów: bank, system bankowy, bankomat, a także wymieniają elementy systemu bankowego w Polsce.

W bibliotece

11.05.2022 rok w ramach zajęć WSDZ uczniowie świetlic numer 1,2,3 wraz ze swoimi nauczycielami świetlic odwiedzili naszą szkolną bibliotekę celem charakteryzacji wybranych zawodów z uwzględnieniem kwalifikacji oraz możliwości ich uzyskania- bibliotekarz/bibliotekarka. W czasie zajęć uczniowie zapoznali się z zawodem bibliotekarki, jej charakterystykę pracy poprzez pogadankę z panią Danutą Korejke – bibliotekarką szkolną. Co więcej uczniowie słuchali bajki pt.,, Wiosna” oraz poznali  bibliotekę szkolną, karty czytelnicze, oraz książki. W czasie zajęć uczniowie wykonali karty pracy dotyczącej codziennej pracy w/w zawodzie.

W URZĘDZIE MIASTA

W dniu 10.05.2022r. zostało zorganizowane przez Panie Monikę Mańczak- Grzyb i Joannę Szpak w ramach WSDZ wyjście do Urzędu Miasta. Celem zajęć tego przedsięwzięcia było poznanie   przez uczniów zasad   funkcjonowania   organów   samorządowych,   które   ułatwią   mu   w   przyszłości korzystanie z innych organów samorządowych. Uczniowie poznali strukturę urzędu miasta oraz zasady funkcjonowania oraz działanie poszczególnych   wydziałów i zakres spraw jakie można w nich załatwić.  Ponadto uczniowie mieli zaszczyt poznać się z najważniejszą osobą w mieście – Burmistrzem Miasta Zgorzelec oraz dowiedzieć się jaką pełni rolę. Oprócz tego zapoznali się z dostępnymi wnioskami i umieją z małą pomocą je wypełnić.

U Barbera

09.05.2021r. w ramach WSDZ uczniowie klasy I SPP wraz z wychowawca klasy Panią Iwoną Zienkiewicz odwiedzili salon fryzjerski „Fryzjerstwo męskie Szyk Barber Shop w Zgorzelcu. Celem spotkania było przygotowanie młodzieży do trafnego wyboru zawodu i drogi dalszego kształcenia. Specjalistki od fryzur męskich – p. Joasia i p. Marzenka zapoznały uczniów z tajnikami zawodu fryzjera. Było mnóstwo pytań o doświadczenie zawodowe, kursy szkolenia, przyrządy i kosmetyki do włosów nie tylko dla mężczyzn. Fryzjerki opowiadały również o etapach strzyżenia i pielęgnacji włosów. Pani Joasia ostrzygła jednego ucznia. Na koniec czekała słodka niespodzianka od zakładu- karton czekolady dla uczniów.

Pielęgniarka

W dniu 09.05.2022r. zostały przeprowadzone zajęcia przez Panią Sybillę Podłużną w ramach WSDZ dotyczące  charakteryzacji wybranych zawodów z uwzględnieniem kwalifikacji oraz możliwości ich uzyskania- pielęgniarka. Zajęcia pozwoliły uczniom poznać zawód pielęgniarki szkolnej, jej charakterystykę pracy poprzez oglądanie ilustracji. Ponadto uczniowie oglądnęli filmiki z użyciem laptopa przedstawiające pracę w zawodzie pielęgniarki. Najbardziej ciekawe było dla uczniów oglądanie, dotykanie przedmiotów, rekwizytów, które służą pielęgniarce w codziennej pracy: ciśnieniomierz, termometr, bandaże, opatrunki, syrop, tabletki przeciwbólowe, okłady żelowe itp. Co więcej uczniowie mierzyli sobie temperaturę oraz ciśnienie i zdobyli umiejętności posługiwania się w/w urządzeniami.

Miary matematyki

22.04.2022r. pani Alicja Wujec przeprowadziła zajęcia matematyczne w ramach zajęć z WSDZ pt. „Poznanie jednostek miar i ich zamiana”. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się, że podstawową jednostką służącą do określania wagi jest gram, jego pochodne to: dekagram, kilogram, tona. W dalszej części zajęć uczniowie zdobyli wiedzę, iż 
metr sześcienny to najpopularniejsza ze stosowanych jednostek objętości. Bywa on określany również nazwą  „kubik”, na przykład podczas określania objętości zużytej wody. W przepisach kulinarnych wartości podawane są w litrach i mililitrach. Dzięki tym wiadomością uczniowie mogli przejść do działań praktycznych lekcji.

Od kucharki do fryzjera

W dniu 11.04.2022r. Pan Paweł Wojdak przeprowadził zajęcia z uczniami klasy 1SPS z Wewnątrzszkolnego Doradztwa Zawodowego pt. ,,Poznajemy ciekawe zawody’’ – dotyczące pracy Pani Kucharki i Pani Fryzjerki. Zajęcia miały na celu zapoznania uczniów z codzienną pracą oraz działalnością gastronomiczną i kulinarną w pracy w kuchni oraz czynnościami praktycznymi w Salonie Fryzjerskim. Uczniowie zapoznali się z pracą w zawodach poprzez rozmowę i oglądanie plansz tematycznych, poznali potrzebne sprzęty kuchenne oraz rzeczy gastronomiczne i AGD do przygotowania dań oraz     przybory i akcesoria fryzjerskie, kosmetyki i preparaty do fryzur a także oglądali filmik dokumentalny do w/w zawodów. Uczniowie w trakcie zajęć wspólnie wykonali gazetki tematyczne na dużych arkuszach brystolu do poznanych zawodów z użyciem kart informacyjnych z obrazkami. Zajęcia bardzo podobały się uczniom oraz chętnie i aktywnie w nich uczestniczyli poprzez odpowiadania na zadawane pytania i wykonywania wspólnie zadań w trakcie lekcji.

WIELKANOC

Dnia 05.04.2022   Pani Alicja Jankiewicz przeprowadziła zajęcia w ramach WSDZ. Były to zajęcia   kreatywne   polegające   na   tworzeniu   ozdób   z   papieru   w szczególności   kartek okazjonalnych.   Użyto   papierów   kolorowych   oraz specjalnej   wyciskarki,   która   tworzy rozmaite kształty w papierze. Uczniowie tworzyli kartki z użyciem wykrojników kwiaty. Szczególnie   Kacper   był   zainteresowany   powstającymi   kształtami   i   stworzył   kartki   ze wszystkimi wzorami kwiatów jakie były. Kręcił także maszynką i sam wyjmował wzory i naklejał na kartkę. Karolina z kolei narysowała świątecznego kurczaka. Dziewczynka bardzo się starała a efekty możemy podziwiać na zdjęciach.  

ROLNIK

Dnia 23.03.2022r w klasie 7uc-8us odbyła się lekcja w ramach WSDZ przeprowadzona przez wychowawcę klasy Panią Annę Buczek pt. – Poznajemy zawód rolnik. Dzieci poznały sposób sadzenia roślin oraz kolejność wykonywania czynności. Uczniowie dowiedzieli się co należy do obowiązków rolnika i na czym polega ta praca. 

Uczniowie klasy 7U z Panią Kasią Filozof uczestniczyli w zajęciach z WSDZ, których celem było poznanie zawodu – rolnik. Uczniowie poznali zakres obowiązków związanych z tym zawodem oraz samodzielnie sadzili i podlewali nasiona.

Tajniki fizyki

W dniu 25. 02. 2022r w kl. 74l odbyły się zajęcia poprowadzone przez Panią Annę Zdun w ramach Wewnątrzszkolnego Doradztwa Zawodowego o tematyce:

„Umiejętność wykonywania pomiarów i ich wykorzystanie w różnych zawodach.”

Podczas zajęć uczniowie doskonalili umiejętność posługiwania się przyrządami pomiarowymi i  odczytywania wyników pomiaru masy, objętości, długości, temperatury w określonych jednostkach. Umiejętności te są niezbędne w różnych branżach: gastronomicznej, mechanicznej, handlowej, przemyśle, modzie itp. Każdy z uczniów mógł sprawdzić się z którym przyrządem pomiarowym radzi sobie najlepiej.

U fotografa

Dnia 18 stycznia 2022 r. w klasie 6UN – 7US wychowawczyni Pani Beata Budzińska przeprowadziła zajęcia w ramach WSDZ na których przedstawiła uczniom zawód fotografa. Uczniowie dowiedzieli się jak działa aparat fotograficzny, ten nowy i ten troszkę starszy, jak wygląda klisza fotograficzna   oraz   obiektyw.   Wychowawczyni   klasy   przyniosła   do   szkoły   albumy fotograficzne i wspólnie oglądaliśmy fotografie oraz krótki film edukacyjny na temat pracy fotografa https://www.youtube.com/watch?v=FZFOMYXXguI. Następnie zorganizowaliśmy klasową sesję zdjęciową. Uczniowie bardzo chętnie robili sobie zdjęcia i jednogłośnie stwierdzili, że praca fotografa jest bardzo ciekawa. Wychowawczyni obiecała uczniom wspólne odwiedzenie profesjonalnego zakładu fotograficznego. Wizyta taka odbyła w dniu 19 maja i wspólnie odwiedziliśmy zakład fotograficzny „Auksztulewicz – Fotografia od 1978”. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda profesjonalnie urządzona pracownia

fotograficzna oraz obejrzeć, aparaty, lampy fotograficzne , drukarki. Zobaczyli również jak wygląda profesjonalna obróbka zdjęć  w programie graficznym. Na koniec klasa otrzymała pamiątkową fotografię klasy.

OD POLICJANTA DO STRAŻAKA

W dniu 13.01.2022r. Pan Paweł Wojdak przeprowadził zajęcia z uczniami  klasy 2SPP/3SPP i klasy 3SPS w ramach WSDZ pt. ,,Poznajemy ciekawe zawody’’– dotyczące pracy Pana Policjanta i Pana Strażaka. Zajęcia miały na celu zapoznanie uczniów z codzienną pracą w Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej. Uczniowie w trakcie zajęć poznali działalność i prace w zawodach poprzez rozmowę i oglądanie plansz tematycznych a także filmiku dokumentalnego do w/w zawodów. Samodzielnie wymieniają czynności w codziennej pracy wykonywane przez policjanta i strażaka, wiedzą kogo powiadomić i na jaki numer telefonu zadzwonić aby wezwać pomoc a także potrafią odpowiednio zachowywać się do określonej sytuacji. Uczniowie w trakcie zajęć wspólnie wykonali gazetki tematyczne na dużych arkuszach brystolu do poznanych zawodów z użyciem kart informacyjnych. Zajęcia bardzo podobały się uczniom oraz chętnie i aktywnie w nich uczestniczyli poprzez odpowiadania na zadawane pytania i wykonywania wspólnie zadań.

Skip to content