Laboratoria Przyszłości

#LaboratoriaPrzyszłości

LABORATORIA W PRAKTYCE

W grudniu  nasze aktywności z wykorzystaniem sprzętu z programu Laboratorium Przyszłości zdominowane były przez akcenty nadchodzących świąt. Uczyliśmy się obsługi sprzętu do rejestrowania obrazu i dźwięku, wykorzystywaliśmy go do utrwalania przedstawienia jasełkowego, spotkań wigilijnych i bożonarodzeniowej dekoracji szkoły.

LISTOPAD W LABORATORIUM

W listopadzie uczniowie naszej szkoły kontynuowali wykorzystywanie sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratorium przyszłości” do nauki i kształcenia kompetencji intelektualnych i społecznych. Roboty Photon odwiedzały kolejne klasy, w których nauczyciele i uczniowie z zapałem odkrywali ich możliwości. Programowano drogę robota w zadany sposób, wykorzystywano posiadane przez niego czujniki do wywoływania określonych reakcji i zachowań, programowano taniec synchroniczny obu Photonów. W pracy z zestawem BeCreoKit młodzież badała również działanie dostępnych sensorów i samodzielnie obmyślała algorytm, który po ściemnieniu się zapali światło lub zareaguje na wzrost temperatury uruchamiając wentylator z serwomechanizmu. Takie zadania pomagają nam myśleć abstrakcyjnie i rozumieć zależności przyczynowo-skutkowe.

    Wykorzystywano także otrzymany sprzęt fotograficzny do sporządzania dokumentacji fotograficznej z zajęć.

PAŹDZIERNIKOWE DOŚWIADCZENI

W październiku uczniowie klasy VIII zapoznawali się z zestawem BeCreo Kit elektronicznych elementów połączonych z programowalną płytką Arduino. Uczniowie już wiedzą, dlaczego warto uczyć się programowania i lubią tego typu zajęcia, chętnie analizują problemy, tworzą algorytmy, wyszukują i poprawiają błędy, bo nauka „na błędach” w kodowaniu jest bardzo ważna. Uczniowie pod przewodnictwem pani Krzysztofy Kowalskiej i Magdy Głowackiej  włączali diody, głośniczek i serwomechanizm, oraz obserwowali odczyty z czujników światła i temperatury, a następnie samodzielnie tworzyli program sterujący sygnalizacją świetlną. Kwestia „dlaczego nie działa tak jak zaplanowaliśmy” pobudzała każdego do myślenia, a poprawienie błędu dało dużo satysfakcji. Na zakończenie panie zbadały wrażenia uczniów z lekcji i zapowiedziały dalsze, interesujące projekty BeCreo Kit do wspólnego rozpracowania na kolejnych zajęciach.

WRZEŚNIOWE „PIERWSZE KOTY ZA PŁOTY”

W  czwartek 22.09.2022 do klasy I pani Katarzyny Wojciechowskiej zawitały dwa roboty Photony, zakupione przez szkołę w ramach dotacji przyznanej szkole w programie Laboratoria Przyszłości. Pierwszaki, wśród których zadomowił się już robot Doc zdążyły polubić naukę z pomocą robota. Zajęcia rozpoczęto umową dotyczącą zachowania i uwagi. Następnie dzieci testowały możliwości robotów: sprawdzały, jak zmienia kolor czułek i jakie potrafi wydawać odgłosy, głaskaniem uruchamiały czujnik dotyku i obserwowały jak robot reaguje na zaprzestanie głaskania, oraz sterowały ruchem robota przy pomocy zbliżania i oddalania dłoni. Dowiedziały się i zapamiętały, że sam robot nie ma takich umiejętności, potrzebny jest pan programista i stworzona przez niego odpowiednia aplikacja. W dalszym toku sami stali się takimi programistami- rysowały drogę dla robota na tablecie i uważnie obserwowały, czy urządzenie wykonuje dokładnie ich rozkazy. Zakończeniem zajęć  był  sprawdzian nabytych przez dzieci umiejętności- miały za zadanie sprawić, aby robot przejechał „ po kwadracie” lub pod dwoma krzesełkami. Uczniowie poradzili sobie i otrzymali brawa od zespołu klasowego i od opiekuna robotów pani Magdy. Oczywiście pierwszaki zaprosiły roboty na kolejną wizytę i otrzymały od pani Magdy obietnicę, że nastąpi ona niebawem. To super, kiedy nauka może być zabawą.

BIERZEMY UDZIAŁ W PROGRAMIE

„LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI” !!!!

Skip to content