Turniej tenisa stołowego z SOSW

Dnia 30.11. 2022r. o godzinie 15.30 odbył się turniej w tenisa stołowego pomiędzy drużynami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej i Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu. Turniej otworzyła oficjalnie Pani Dyrektor Małgorzata Łasek-Dowiat witając gości i życząc pięknej sportowej rywalizacji. W turnieju wystąpiło 12 zawodników tym jedna wychowanka. Mecze rozgrywane były systemem ,,każdy z każdym” do dwóch wygranych setów. W każdej z grup zawodników do końca toczyły się zacięte rozgrywki o zwycięstwo w turnieju, a emocje udzielały się nawet kibicom i wychowawcom. Turniej przebiegał w zdrowej, sportowej atmosferze na wysokim poziomie technicznym. Podczas zawodów można było zaobserwować duże zaangażowanie zawodników oraz prezentowaną przez nich postawę fair-play, co bardzo cieszyło organizatora.

Zwycięzcą turnieju został wychowanek Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu Andrzej Tysowski, drugie miejsce zajął Krystian Myśliwiec zawodnik Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Janusza Korczaka a trzecie miejsce zdobyli Radosław Wilgocki i Jan Smykowski. Zawodnicy obu drużyn otrzymali pamiątkowe dyplomy. Spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem przygotowanym przez gospodarzy.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim zawodnikom za uczestnictwo w turnieju.
Marcin Szarzyński











,,Integracja poprzez sport”.

Dnia 11 października o godzinie 16.00 odbył się mecz pomiędzy drużynami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej i Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu. Gospodarzem pierwszego z zaplanowanych w ramach cyklicznej współpracy spotkań był Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. Janusza Korczaka. Mecz rozpoczął Ireneusz Stec Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Janusza Korczaka od przywitania obu drużyn i życzeń zdrowej, satysfakcjonującej rywalizacji. Zawodnicy obu zespołów grali z olbrzymim zaangażowaniem i wolą zwycięstwa, a kibice dopingowali swoje drużyny ze wszystkich sił. Mecz zakończył się wynikiem 6:4 dla gospodarzy. Na koniec organizatorzy wręczyli pamiątkowe dyplomy i zaprosili wszystkich zaproszonych gości na słodki poczęstunek. Zawodnicy przegranej drużyny zapowiedzieli, że już nie mogą się doczekać rewanżowego meczu ,, u siebie”, czyli na boisku sportowym w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marii Grzegorzewskiej w Zgorzelcu.
Organizatorzy: Trenerzy SOSW:
Marzena Włodarczyk Marcin Szarzyński
Remigiusz Gryglak Michał Braszak









POŻEGNANIE LATA
27 września, we wtorek grupy wychowawcze zebrały się na stołówce, aby uroczyście pożegnać odechodzące lato. Nikt nie stracił humoru z powodu niedopisującej pogody, przeciwnie, było gwarnie i wesoło. Wydarzenie zapoczątkowali…. pani Lato i pan Jesień, czyli przebrani pani Iwona i pan Michał, którzy wykonali małą inscenizację przekazywnia rządów nad światem jesieni. Następnie zaproponowano nam szereg aktywności manualnych- można było zrobić sobie biżuterię z jarzębiny, wyciąć pieczątki z ziemniaka, pomalować na folii wspomnienia z wakacji lub wypróbować sprawność swojego zmysłu dotyku w jesiennej „zagadkownicy”. Odbyły się także zabawy ruchowo-sprawnościowe np. „sadzenie ziemniaków” , zabawa z chustą animacyjną w „rekina” oraz uwielbiane przez wszystkich przeciaganie liny. Naprzeciwko społeczności internackiej stanęli wychowawcy, którzy do pomocy zaangażowali nawet panie kucharki, ale cóż, nie mieli z nami szans.
Ponieważ niedługo w kalendarzu jest święto chłopaków, panie i dziewczęta wykorzystały też okazję do złożenia chłopakom życzeń, obdarowania ich lizakami i zaproszenia na przygotowany poczęstunek. Z racji tego, że na dworze było zimno i deszczowo zamiast grilla była na koniec kiełbasa na ciepło i pieczone ziemniaczki przygotowane przez panie kucharki na kolację.
To było bardzo miłe i pełne wrażeń i smakowitości popołudnie!


















Dzień Kropki
14 września wychowankowie grup wychowawczych obchodzili na zajęciach multimedialnych Dzień Kropki- międzynarodowe święto kreatywności i wiary we własne możliwości. Na wstępie młodzież obejrzała film o Vashti i jej kropce, która zmieniła życie dziewczynki i pozwoliła jej uwierzyć we własne siły i możliwości. W dyskusji po filmie zastanawialiśmy się, co dodaje nam, a co odbiera wiarę w siebie, jakie słowa mogą sprawić, że ktoś bardziej uwierzy, że potrafi i da radę, jak sami możemy uczyć się nie poddawać i nie ulegać negatywnym komunikatom. Odpowiedzi wychowanków były bardzo pomysłowe i dojrzałe.
Na zakończenie zajęć rysowaliśmy w dużych kropkach rzeczy, które są dla nas ważne, fascynują nas, o które byśmy wytrwale walczyli. Pani Magda poczarowała trochę aplikacją quiver, która sprawiła, że mogliśmy obejrzeć później swoje prace w trochę bardziej kreatywny sposób.








Trening Umiejętności Społecznych
W roku szkolnym 2021/2022 Pani Karolina Ficner- Jeziorowska prowadziła cykliczne zajęcia TUS dla wychowanków grup wychowawczych. Trening umiejętności społecznych to grupowa forma pracy z osobami, które doświadczają trudności społecznych.
Podczas zajęć uczestnicy uczą się umiejętności społecznych niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu.
W zajęciach uczestniczyli wychowankowie ze wszystkich grup wychowawczych z niepełnosprawności lekką, umiarkowaną oraz autyzmem.
Z uwagi na różnorodne potrzeby każdej z grup na spotkaniach omawiano następujące tematy:
-Podstawowe umiejętności prospołeczne.
-Wspólną zabawę.
-Emocje i strategie radzenia sobie z emocjami.
-Komunikację werbalną i niewerbalną.
-Trudne sytuacje w szkole i poza nią.




„Konkurs – wychowanek miesiąca – kwiecień 2022”
W internacie został ogłoszony konkurs o tytuł „wychowanka miesiąca kwietnia”. 16.05.2022r. Panie Izabela Kitajgrodzka i Karolina Ficner- Jeziorowska przygotowały specjalne zadania dostosowane do możliwości i potrzeb psychofizycznych uczniów tak, aby mogli wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami. Tematyką przewodnią konkursu było:
- wiedza na temat higieny osobistej,
- jak mądrze robić zakupy,
- Święta Wielkanocne.
Każda z grup wychowawczych wyłoniła swojego kandydata, który musiał zmierzyć się z powyższą tematyką poprzez działania praktyczne i teoretyczne. Zwycięzcą konkursu została Kamila O.
Gratulujemy ;)))















„Nie pal – palenie szkodzi zdrowiu”
28.04.2022r. wychowankowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym uczestniczyli w zajęciach w ramach programu profilaktyki palenia „Znajdź właściwe rozwiązanie” pt. „Nie pal palenie szkodzi zdrowiu!” Zajęcia zostały poprowadzone przez panie Izabelę Kitajgrodzka i Magdalenę Pistiolis. Celem zajęć przede wszystkim było zapobieganie paleniu tytoniu wśród młodzieży szkolnej oraz kształtowanie postaw asertywnych. Wychowankowie na zajęciach poszerzyli wiedzę na temat szkodliwości palenia tytoniu, zwiększali świadomość na temat zagrożeń związanych z paleniem papierosów oraz umieli zastosować posiadane wiadomości w sytuacjach nietypowych. Ponadto dzięki przeprowadzonym zajęciom nauczyli się postaw asertywności i zdobyli nowe doświadczenia.






„Konkurs – wychowanek miesiąca – marzec 2022”
Dnia 4 kwietnia 2022 roku został rozstrzygnięty konkurs na „wychowanka miesiąca marca”, który został poprowadzony przez Panie Karolinę Ficner- Jeziorowską i Izabelę Kitajgrodzką.
Podczas konkursu wychowankowie grup wychowawczych z niepełnosprawnością w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym musieli zweryfikować woje wiadomości i umiejętności nabyte w miesiącu marcu. Wytypowani kandydaci z każdej z grup wychowawczych musieli przygotować się z wiedzy i umiejętności z takich zagadnień jak:
- Wiosenne warzywa- wykonanie wiosennej kanapki
- Wiosenne prace w ogrodzie- narzędzia ogrodnicze
- Wiosenne prace w ogrodzie- etapy zasiewania nasion i sadzenia sadzonek
Zwycięzcą konkursu po przejściu wszystkich zadań z najwyższą liczbą punktów został Maciej G.
Brawo!!!








,,Ogródek internacki’’
Wiosna to czas siania i sadzenia warzyw w naszych przydomowych ogródkach. Ale dlaczego by nie założyć ogródka internackiego?
Wychowawcy grupy wychowawczej II Pani Izabela Kitajgrodzka oraz grupy V Pani Karolina Ficner- Jeziorowska wraz z wychowankami grup wychowawczych postanowili zaprojektować oraz stworzyć za budynkiem internatu własny ogródek.
Serdecznie zapraszamy do Naszego Świata Warzyw i owoców.
Tworzenie wśród dzieci nawyków świadomego podejmowania działań na rzecz przyrody i ochrony środowiska to jedno z założeń naszego Projektu ogrodniczego.
Celem naszych zajęć ogrodniczych jest zapoznanie uczniów z organizacją i pracami ogrodniczymi w całym sezonie. Dzieci zapoznają się z rodzajami warzyw uprawianymi w ogrodach, ich właściwościami odżywczymi dla człowieka, ich wpływem na zdrowie i dobrą kondycję ludzi.
Na cyklicznych zajęciach ogrodniczych dzieci przygotowały grządki, stworzyły ogrodzenie, posiały nasionka, podlewały rośliny, usuwały chwasty, pieliły, doglądały roślin i dbały o ich dobrą kondycję. Pod koniec sezonu ogrodnicy sami zbiorą warzywa i sami spróbują smaku tych warzyw, które wyhodowały.
Posadziliśmy w nim pomidory, ogórki, por, dynię, buraki, cebulę, sałatę, truskawki, rzodkiewkę, marchewkę oraz zioła.
Na koniec ustaliliśmy dyżury w podlewaniu ogródka na zewnątrz.
Teraz pozostało nam czekać na pyszne warzywa.










Karnawał :)))
W karnawale wielkie i małe bale, więc i my w grupach wychowawczych bawiliśmy się wesoło. Tańczyliśmy i przeobrażaliśmy się korzystając z karnawałowych przebrań. Było dużo śmiechu, ruchu i kolorów! Bardzo lubimy muzykę i taniec. Za nami już Ostatki- koniec tego wesołego czasu. Żegnaj Karnawale!





Zdrowe odżywianie – zajęcia kulinarne
W czwartek 17 lutego na drugim piętrze internatu odbyły się zajęcia „Zdrowe odżywianie to dla każdego duże wyzwanie” przygotowane przez p. Izę Kitajgrodzką i p.Magdę Pistiolis. Zajęcia miały charakter w większości praktyczny, polegały na przygotowywaniu i kosztowaniu koktajli wykonanych na bazie mleka lub jogurtów ze zblendowanymi warzywami i owocami. Było pysznie i kolorowo! Eksperymentowaliśmy z wielkim zapałem, poznaliśmy dużo nowych smaków i z pewnością dostarczyliśmy naszym organizmom dużą dawkę tak potrzebnych na przednówku wiosny witamin i minerałów.






Wycieczka do Przesieki
W dniach 29 i 30 września 2021 r. wychowankowie grup wychowawczych wybrali się na wycieczkę do Przesieki pod opieką wychowawców: pani Magdaleny, pani Małgorzaty i drugiej pani Magdaleny. Środkiem transportu naszej podróży były Koleje Dolnośląskie a na odcinku Jelenia Góra-Przesieka bus. Gościny turystom udzielili gospodarze Domu Rekolekcyjnego „Szema” wraz z trzema psami Rumbą, Tangiem i Nutką. Czas pobytu wypełniony był interesującymi zajęciami: wędrowaliśmy turystycznymi szlakami, bawiliśmy się na linowym placu zabaw, piekliśmy kiełbaski przy ognisku, tańczyliśmy na dyskotece. Mieliśmy okazję oswajać się i uczyć postępowania ze zwierzętami podczas wesołej zabawy z psami. Wychowankowie mieli także możliwość nie tylko spożywać posiłki przy wspólnym stole ale też je przygotowywać i sprzątać po nich. Sprawiało im to niezwykłą frajdę. Żal było opuszczać gościnne progi „Szemy”i piękne, jesienne widoki gór. Wycieczka ta pomogła nam pokonywać słabości, dodała wiary we własne siły oraz wzbogaciła wiedzę o naszym regionie. Podróż ta pokazała, że na szlaku możemy na siebie liczyć.
Organizatorzy:
Magdalena Pistiolis
Małgorzata Zaręba
Magdalena Głowacka















Budynek Internatu :